Otwiera nowe okno

Aktualności

Rządowy program „Dofinansowanie wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka w latach 2024-2027”

Rządowy program „Dofinansowanie wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka w latach 2024-2027”

 

rys

Powiat Nowosądecki przystąpił w 2024 roku do realizacji Rządowego programu pod nazwą „Dofinansowanie wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka w latach 2024-2027”

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Funduszu Pracy.

Celem Programu jest dofinansowanie zadania własnego beneficjenta polegającego na wypłacie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2027 r. dodatku w wysokości do 1 000 zł brutto miesięcznie oraz na pokrycie kosztów składek od tego dodatku rodzinom zastępczym zawodowym oraz prowadzącym rodzinne domy dziecka. 

Zapewnienie dzieciom opieki i optymalnych warunków do rozwoju jest jednym z najważniejszych zadań społecznych. Zawodowe rodziny zastępcze i prowadzący rodzinne domy dziecka odgrywają w tym procesie kluczową rolę, otaczając troską i miłością dzieci, które nie mogą przebywać w rodzinie biologicznej. Ich praca wymaga ogromnego zaangażowania, cierpliwości i serca, a także wysokich kompetencji i umiejętności pedagogicznych.

Rząd, doceniając wagę ich misji, wprowadza program „Dofinansowanie wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka na lata 2024–2027”. Program adresowany jest do osób pełniących funkcję rodziny zastępczej zawodowej i prowadzących rodzinny dom dziecka.

Kwota dofinansowania ze środków Funduszu Pracy w roku 2024 wynosi: 42.493,00  zł

Data zawarcia umowy Pomiędzy Skarbem Państwa – Wojewodą Małopolskim a Powiatem Nowosądeckim  o dofinansowanie zadania: 23 sierpnia 2024

 

Rządowy program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”

Rządowy program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027

 

rys

Powiat Nowosądecki przystąpił w 2024 roku do realizacji Rządowego programu pod nazwą „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”

Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa.

Celem Programu jest dofinansowanie zadania własnego beneficjenta polegającego na wypłacie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2027 r. dodatku motywacyjnego
w wysokości do 1 000 zł brutto miesięcznie oraz na pokrycie kosztów składek od tego dodatku pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę.

Pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej pełnią bardzo ważną rolę  w realizacji zadań państwa oraz samorządów na rzecz rodzin i osób wymagających wsparcia. Przemiany demograficzne, proces starzenia się społeczeństwa, zaburzenia psychiczne, bezdomność, długotrwałe i ciężkie choroby, to tylko niektóre problemy stanowiące istotę pracy osób zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. Dane demograficzne wskazują jednoznacznie na konieczność zabezpieczenia interesów obywateli przez przygotowanie profesjonalnego, dostępnego i odpowiadającego na potrzeby społeczne − systemu realizacji usług       w pomocy społecznej, realizowanego przez wykwalifikowanych specjalistów.

Rząd, dostrzegając opisane potrzeby, opracował program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”, który ma na celu wparcie kadr pomocy społecznej, tj. pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej.

Kwota dofinansowania ze środków budżetu państwa w roku 2024 wynosi: 1.506.049,00  zł

Data zawarcia umowy Pomiędzy Skarbem Państwa – Wojewodą Małopolskim a Powiatem Nowosądeckim  o dofinansowanie zadania:  8 sierpnia 2024

Aktywny Samorząd Moduł I oraz Moduł II edycja na 2024 rok

W 2024 roku Zarząd Funduszu przyjął dokument pn. Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2024 roku, umożliwiający kontynuowanie programu.

Ułatwiamy osobom niepełnosprawnym ubieganie się o pomoc!

Także w 2024 roku wnioski o dofinansowanie będą rejestrowane przez Internet w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) - bez straty czasu, wychodzenia z domu, bez kolejek i bez barier.

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Aktywny Samorząd” w module I można składać od dnia 1 marca 2024 r. do dnia 31 sierpnia 2024 r., w module II na semestr letni roku akademickiego/szkolnego 2023/2024 od 01.03.2024 r. do 31.03.2024 r., natomiast na semestr zimowy roku akademickiego/szkolnego 2024/2025 od 01.09.2024 r. do 10.10.2024 r.

Wnioski w formie elektronicznej można składać po zarejestrowaniu się za pośrednictwem systemu SOW pod poniższym linkiem:

https://sow.pfron.org.pl

Infolinia SOW (połączenia bezpłatne) w godzinach 9:00 – 17:00: 800-889-777  

Wszystkie osoby niepełnosprawne gorąco zachęcamy do założenia Profilu Zaufanego na platformie ePUAP. Więcej informacji o tym, jak zakłada się Profil Zaufany, włącznie z filmem instruktażowym znajdują się na portalu SOW, a także:

Małopolski Lider Ekonomii Społecznej

W czwartek 14 grudnia 2023 roku w Operze Krakowskiej poznaliśmy Małopolskiego Lidera Ekonomii Społecznej.

Konkurs Małopolski Lider Ekonomii Społecznej 2023 zrealizowany został pod patronatem honorowym marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicemarszałek Łukasz Smółka, prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący SWM i Marta Mordarska, radna województwa, Przewodnicząca Małopolskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. 

Tytuł Podmiot Reintegracyjny Roku otrzymały ex aequo: Zakład Aktywności Zawodowej "U Pana Cogito" Pensjonat i Restauracja prowadzony przez Stowarzyszenie Rodzin Zdrowie Psychiczne oraz Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych "Promyk". Podmioty zostały nagrodzone za ich różnorodne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, których wynikiem jest wzmocnienie poczucia ich własnej wartości i niezależności.